Mozgásállapot-felmérés — Vizsgálat

Az első találkozásunkkor egy részletes beszélgetéssel kezdünk, amikoris körbejárjuk azokat a témákat, amik befolyással lehetnek a gyermek fejlődésére. Átbeszéljük, hogy mi az, ami aggaszt Titeket vagy ami felmerült Bennetek kérdésként. Ezután játékos keretek között megfigyelem a gyermek spontán mozgását, illetve az egyéb fejlődési területekről is igyekszem képet kapni a gyermek játékán és társas interakcióin keresztül. Általában a vizsgálat végére marad az izomtónus- és az ízületi mozgásterjedelmek vizsgálata. Erre a pontra már jó eséllyel sikerült annyira összebarátkoznom a gyermekkel, hogy ellenállás nélkül engedje meg nekem, hogy minden ízületét átmozgassam és megtapinthassam a kis izmocskáit. Végül pedig átbeszéljük, hogy mit láttam, mi a javaslatom, és természetesen van lehetőségetek kérdezni.
Minden első vizsgálat után egy írásos véleményt is elküldök, amiben a mozgásvizsgálat tapasztalatát és a javaslatot írom le.
Amennyiben a nagymozgások területén kívül tapasztalok bármi figyelemfelhívó jelet, akkor javasolni fogok azon a fejlődési területen jártas szakembert.
Babatorna

Amennyiben az első vizsgálat alapján indokolt a mozgásfejlesztés, akkor egyénre szabottan megbeszéljük, hogy milyen rendszerességgel lenne érdemes a tornákra járni. A tornák, ha szükséges, akkor egy kis feloldódási idővel indulnak, amíg mi felnőttek, átbeszéljük az előző találkozás óta tapasztaltakat és a fejleményeket. Majd indul a torna, azaz a játék, ami során újra megnézem, hogy hol tartunk és elmagyarázom, hogy mi a következő lépés, mit tudunk érte tenni és megtanítom azt az egy-egy, aktuálisan fontos gyakorlatot, amit aztán az otthoni játékba elrejthettek, ezáltal többnyire a baba számára észrevétlenül fejlesztve a mozgásukat.
Mozgásfejlődés nyomonkövetése

Ha gyermeked mozgásfejlődésével kapcsolatban minden rendben van, de szeretnéd, ha a csecsemőkor nagymozgásainak alakulásán rajta lenne egy szakmai szem, akkor az együttműködésünk során minden alkalommal megnézem a babád aktuális mozgásállapotát, majd átbeszéljük, hogy jelenleg mire érdemes odafigyelned és milyen jelek vagy milyen mozgásfejlődésbeli ugrás esetén kérj legközelebb időpontot.
A nyomonkövetés célja, hogy lehetőleg minden egyes mozgásfejlődési állomást a megfelelő sorrendben bejárjon a gyermek és kellő ideig gyakorolja a megszerezett tudást, ezáltal a később kialakuló képességeknek stabil alapot nyújtva.
Míg korábban a lassú mozgásfejlődés volt a mozgásfejlesztések fókuszában, addig emellett ma már azt is látjuk, hogy sok baba annyira „siet”, hogy nincs ideje egy-egy új testhelyzetet vagy mozgásformát igazán begyakarolni. Ennek a sietségnek több oka is lehet. Akár temperamentumából adódóan kíváncsibb és pörgősebb, de akár az is lehet, hogy egyes testhelyzetek egyszerűen kényelmetlenek számára, ezáltal van benne egy folyamatos törekvés a függőleges helyzet felé.
Konzultáció

Előfordulhat, hogy annyi kérdés merül fel Bennetek, hogy az számotokra a legnagyobb segítség, ha leülünk beszélgetni. Ilyenkor kevésbé a gyermeken van a figyelmem, mindinkább Rajtad/Rajtatok.
Vannak olyan gyermekek, akik temperamentumukból vagy korábbi negatív tapasztalataikból adódóan bizalmatlanok maradnak a szakemberekkel szemben, nem oldódnak fel, és az óvatos közeledésünkre is heves tiltakozással, sírással reagálnak. Mivel a szakmai hitvallásom szerint a mozgás a baba saját motivációján keresztül tud igazán harmónikusan fejlődni, így ezek a gyermekek esetén a mozgásukat a szüleivel való közös játék közben figyelem meg, és az alapján adok otthonra gyakorlatokat.
Természetesen vannak olyan eltérések és arra megfelelő terápiák, amikor nem megkerülhető, hogy egy szakember ténylegesen hozzányúljon a gyermek izomzatához, ami sírást válthat ki egy érzékeny gyermekből. Az általam tanult módszerek kiválasztásakor fontos volt számomra, hogy az inkább lágyabb, játékosabb technikák elsajátításába mélyedhessek el.
Kiegészítő Kezelés
Kinesio tape felragasztása
Csak hozzám járó gyerekek esetében igénybe vehető szolgáltatás. Ez a technika a mozgásterápia kiegészítéseként tud hatékony lenni.